Reklama

W gminie Dobrzyca zakończyły się wybory sołtysów. Są zmiany w sześciu wioskach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez dwa ostatnie miesiące - w lutym i marcu - w gminie Dobrzyca odbywały się wybory sołtysów. Ostatecznie - na 17 wsi - zmiany nastąpiły w sześciu.

W gminie Dobrzyca zakończyły się zebrania wiejskie, podczas których wybierano sołtysów. 

Wybory sołtysów w gminie Dobrzyca 

Warto zaznaczyć, że była to także pierwsza - po dłuższym czasie przerwy spowodowanej pandemią - okazja do bezpośrednich spotkań z mieszkańcami.

Jak zaznaczał podczas zebrań burmistrz Dobrzycy, tegoroczne wybory sołtysów były nietypowe, jeśli chodzi o czas - odbywały się bowiem przed wyborami samorządowymi. 

Jak tłumaczył włodarz, wynika to z faktu, że kadencja władz gmin trwa pięć lat, przy czym najbliższa elekcja została przełożona na rok 2024. Tymczasem, w statucie sołectw gminy Dobrzyca zapisane są wybory sołtysa i rady sołeckiej co cztery lata.

- Zmieniamy już ten regulamin i będziemy przeprowadzać konsultacje odnośnie zmian w statutach, tak, żeby w przyszłości te wybory odbywały się już po wyborach do rad gmin - zapowiadał podczas zebrań Jarosław Pietrzak, burmistrz Dobrzycy.

Kto będzie rządził poszczególnymi wioskami w gminie Dobrzyca?

Ostatecznie przez ostatnie dwa miesiące - w lutym oraz w marcu - przeprowadzono 17 zebrań, w każdej z wiosek w gminie Dobrzyca.

W 11 miejscowościach nie było zmian - sołtysem pozostał dotychczasowy włodarz. W sześciu przez następne lata rządzić będą jednak nowi sołtysi.

Oto wyniki tegorocznych wyborów sołtysów w gminie Dobrzyca:

 • CZARNUSZKA - Małgorzata Kierzek
 • DOBRZYCA - Halina Olejniczak
 • DOBRZYCA - NOWY ŚWIAT - Tomasz Patera
 • FABIANÓW - Maciej Przybyłek
 • GALEW - Józef Tasiemski
 • IZBICZNO - Stanisław Szemendera
 • KARMIN - Fatima Jankowska (zmiana)
 • KARMINEK - Andrzej Szymczak (zmiana)
 • KARMINIEC - Grzegorz Półrolniczak (zmiana)
 • KOŹMINIEC - Michał Lis (zmiana)
 • LUTYNIA - Artur Wieczorek (zmiana)
 • POLSKIE OLĘDRY - Andrzej Głuch
 • SOŚNICA - Magdalena Mikołajewicz
 • SOŚNICZKA - Beata Leszczyńska (zmiana)
 • STRZYŻEW - Piotr Kownacki
 • TRZEBIN - Andrzej Kapała
 • TRZEBOWA - Hanna Matjasik
 

Najstarszy stażem sołtys pełni swoją funkcję już ósmą kadencję

Warto zaznaczyć, że w wielu przypadkach sołtysami są osoby, pełniące tę funkcję od wielu lat. Najstarszym stażem włodarzem jest obecnie Piotr Kownacki ze Strzyżewa - w tym roku wybrano go już na ósmą kadencję.

- Sam nie wiem, czy mówić to z zadowoleniem, czy przykrością, ale zostałem tym samym najstarszym stażem sołtysem w gminie Dobrzyca. W gminie nawet sprzątaczki nie ma z tego okresu, kiedy ja zostałem sołtysem - żartował po wyborach Piotr Kownacki.

W niektórych przypadkach dotychczasowi wieloletni sołtysi postanowili zrezygnować ze swojej funkcji. Tak było m.in. w Karminie, gdzie Kazimierz Goliński zdecydował, że nie wystartuje w kolejnych wyborach. Nie brakowało w związku z tym podziękowań od władz oraz samych mieszkańców - za wieloletnie zaangażowanie.

 - Sołtys przez 20 lat oddawał serce tej miejscowości. Jest niewiele miejscowości, w których sołtys jest tak zaangażowany w sprawy wsi. Potrafił rozmawiać, przekazywać potrzeby i sprawiać, żeby one realizowane. Dziękuję za ta wieloletnią współpracę - mówił podczas zebrania wiejskiego w Karminie burmistrz Jarosław Pietrzak.

Nowe wyzwania przed nowymi sołtysami

W niektórych przypadkach, z kolei, nie było tak łatwo o wybór - z powodu braku chętnych. Choćby w Karminku - gdzie kolejni ze zgłaszanych kandydatów odmawiali startu w wyborach. Sytuacja trwała przez dłuższy czas, ostatecznie jednak na kandydowanie zgodził się zgłoszony przez mieszkańców Andrzej Szymczak - miejscowy przedsiębiorca. 

Jak przyznaje nowy sołtys Karminka, wybór był dość niespodziewany i nieplanowany, jednak z drugiej strony pozwoli mu to na pewne płynne "przejście" z dotychczasowej pracy zawodowej - na sferę społeczną. I niebawem na spokojnie przyjdzie czas, by przyjrzeć się planom - w związku z nową rolą.

Nowa sołtys Karmina, Fatima Jankowska, stała z kolei już wcześniej na czele Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego w tej wsi, które od wielu lat prowadzi miejscową szkołę. 

- Zdajemy sobie sprawę, że ostatnio było sporo inwestowane w naszej miejscowości, ale planów mamy bardzo dużo. Nie kryję, że szkoła jest bardzo bliska mojemu sercu i bardzo nam zależy na jej rozbudowie - nie kryła w rozmowie z "Życiem Pleszewa" po wyborach nowa sołtyska wsi.

Sołectwo Dobrzyca zostanie w przyszłości podzielone na trzy części?

Przy okazji wyborów sołeckich w samej Dobrzycy burmistrz zapowiadał z kolei, że gmina podejmie w przyszłości działania, aby powrócić do próby podzielenia Dobrzycy na trzy okręgi wyborcze.

- Myślę, że kiedyś do tego dojrzejemy i podzielimy Dobrzycę na trzy sołectwa czy osiedla - ponieważ sami państwo wiecie, że jedna osoba na tak wielu mieszkańców, to bardzo ciężka sprawa. Była już kiedyś taka próba, ale nie było woli. Myślę, że dziś możemy o tym znów zacząć rozmawiać, i w najbliższej przyszłości zaproponujemy takie zmiany. Po podziale powstałyby trzy osobne części - okręgi, sołectwa czy rady osiedlowe - w zależności od nazwy. Każda miałaby swój fundusz i mogłaby decydować, co ma się dziać w tych mniejszych wówczas regionach. Dziś ten fundusz jest jeden, przez co pewnie trudniej wybierać - mówił burmistrz Jarosław Pietrzak.

 

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z TEGOROCZNYCH WYBORÓW SOŁTYSÓW NA WSIACH W GMINIE DOBRZYCA

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy