reklama

Pleszew szykuje się do obchodów 740-lecia miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

HistoriaW tym roku Pleszew świętuje swoje 740-lecie. W związku z tym władze miasta przygotowują harmonogram imprez i uroczystości, które zaplanowano w związku z jubileuszem. Jak z kolei świętowano 40 lat temu - podczas 700-lecia? Zapraszamy do wspomnień!
reklama

W roku 2023 przypada jubileusz 740-lecia Pleszewa.

W dokumentach po raz pierwszy miasto zostało wymienione w dyplomie księcia Przemysła II z 2 października 1283 r., w którym "civitas Plessow" poddano jurysdykcji kaliskiej. Wówczas było to miasto prywatne, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan ksiąski Filip z Cielczy.

740-lecie Pleszewa. Miasto szykuje harmonogram imprez

W związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą 740-lecia, miasto szykuje harmonogram wydarzeń - poświęconych właśnie historii naszego miasta.

reklama

Plan jest jednak szerszy. Jak informują władze Pleszewa, nie będzie co prawda jednego dużego, centralnego wydarzenia - przygotowywane są jednak imprezy podzielone na cały rok - właśnie w ramach obchodów 740-lecia

- Mnóstwo ciekawych wydarzeń organizują również organizacje pozarządowe, kluby, grupy nieformalne czy stowarzyszenia. Jeśli wydarzenie organizowane przez wspomniane grupy koresponduje z obchodami 740-lecia Pleszewa i w godny sposób nawiązuje do święta miasta, władze Pleszewa proszą o zgłoszenie. Zachęcamy do organizacji wydarzeń na miarę 740-lecia Pleszewa. Jeśli jesteś organizatorem imprezy lub masz pomysł, w jaki sposób godnie uczcić to święto, zgłoś się do nas – zachęca Anna Bogacz, rzecznik pleszewskiego urzędu.

reklama

Zgłoszenia, pomysły i koncepcje można przesyłać na adres mailowy rzecznik@pleszew.pl do 17 lutego 2023 roku.

Po zebraniu wszystkich propozycji - miasto opublikuje później wykaz ostatecznych wydarzeń - w ramach wspomnianego jubileuszu.

Jak świętowano 700-lecie Pleszewa?

Tymczasem warto przypomnieć, jak świętowano 40 lat temu - w roku 1983 przypadała bowiem okrągła rocznica 700-lecia Pleszewa.

Jak można przeczytać w archiwach czy w starych publikacjach, przygotowania do obchodów 700-lecia Pleszewa rozpoczęły się już kilka lat przed jubileuszem, a samo świętowanie podzielono ostatecznie na wydarzenia organizowane w ciągu całego roku - choć wybrano wówczas tzw. dwa "główne" miesiące - czerwiec oraz wrzesień 1983 roku.

reklama

Już w pierwszych godzinach nowego roku - na balach i zabawach sylwestrowych - o północy ogłoszono rozpoczęcie obchodów 700-lecia Pleszewa.

Nowy Rok 1983 powitano hejnałem, który na tę okazję skomponował Zdzisław Borkowski.

Z kolei 1 stycznia - w samo południe - na Rynku w Pleszewie w asyście licznych jeźdźców i harcerzy nastąpiło uroczyste otwarcie obchodów jubileuszowych. Na maszt wciągnięto wtedy flagę Pleszewa.

26 stycznia 1983 roku odbyła się z kolei uroczysta Sesja Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Pleszewie.

W następnych miesiącach organizowano kolejne imprezy - wiele z nich, m.in. turniejów sportowych - odbyło się już w lutym.

Wycieczki, wystawy...

Najwięcej działo się w czerwcu 1983 roku w Pleszewie.

Już od pierwszych dni w zakładach pracy organizowano wycieczki - zakłady pracy przygotowały wówczas własne ekspozycje. Mieszkańcy miasta zwiedzali m.in. Pleszewskie Zakłady Papiernicze (wówczas Poznańskie Zakłady Papiernicze - Fabryka w Pleszewie), Pleszewską Fabrykę Aparatury czy Pleszewską Fabrykę Obrabiarek oraz obiekty Kaliskiego Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej,,Las" w Pleszewie przy ul. Wyspiańskiego.

Wojewódzki Dom Kultury w Kaliszu zorganizował 7 czerwca wojewódzki plener malarski,,Oblicze Pleszewa". Organizowano też wystawy w samym mieście. 

Główne dni obchodów jubileuszowych wyznaczono na 8-12 czerwca, od środy do niedzieli.

Nadanie imienia szpitalowi w Pleszewie

8 czerwca o godz. 9.30 nadano oddanemu do użytku w 1982 r. szpitalowi imię wybitnego pleszewianina, lekarza i działacza społecznego dr Tomasza Drobnika. Tablicę pamiątkową z popiersiem patrona, projektu artysty plastyka Andrzeja Oźminy Kalisza, z łacińskim tekstem lekarskiej dewizy SALUS AEGROTI SUPREMA LEX - ,,Zdrowie chorego najwyższym prawem" wykonał mistrz kamieniarski Mieczysław Borkowski.

Uroczystego odsłonięcia dokonali: przewodniczący Miejsko-Gminnej Rady Narodowej w Pleszewie Marian Straburzyński, prof. dr hab. Aleksander Zakrzewski, dr Roman Meissner z Zakładu Histologii Medycyny Akademii Medycznej w Poznaniu oraz pierwszy długoletni dyrektor starego szpitala pleszewskiego lek. med. Tadeusz Pawliński.

Uroczystość nadania imienia przygotowali dyrektor szpitala lek. med. Edward Horoszkiewicz wraz z wieloletnią współpracownicą mgr Romaną Cichewicz, zastępcą dyrektora do spraw administracyjnych. Przebiegiem uroczystości kierowali lekarze: Andrzej Knast, kierownik działu podstawowej opieki zdrowotnej i Jerzy Pietrzak, ordynator oddziału chirurgicznego i dyrektor szpitala do 30.06.1973.

Odsłonięcie pomniku 700-lecia Pleszewa

W tym samym dniu - 8 czerwca 1983 - o godz. 11.00 z udziałem władz wojewódzkich oraz społeczeństwa miasta odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego uroczysta Sesja Miejsko-Gminnej Rady Narodowej. Wojewoda Kaliski Kazimierz Buczma przekazał władzom miasta decyzję o uruchomieniu miejskiej komunikacji autobusowej. Załoga Pleszewskiej Fabryki Obrabiarek wręczyła gospodarzom miasta ufundowany przez siebie sztandar Pleszewa.

Z kolei punktualnie o godz. 17.00 w Rynku przy Ratuszu został odsłonięty obelisk upamiętniający 700-lecie Pleszewa. Został ufundowany przez pleszewskich rzemieślników wg projektu A. Oźminy. Wykonano go pod nadzorem Mieczysława Borkowskiego. Odsłonięcia obelisku dokonali ks. kanonik Julian Badziński, Marian Straburzyński i Mieczysław Kołtuniewski. 

Warto przypomnieć, że w ramach jubileuszu 700-lecia Pleszewa w czerwcu 1983 roku - w obiekcie dawnego zabytkowego zajazdu przy ul. Poznańskiej 34 - dokonano uroczystego otwarcia  Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Placówka została utworzona z inicjatywy Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego. 

W ramach obchodów 10 czerwca 1983 roku rozpoczęły się także pleszewskie,,Dni Młodości". Sztab obchodów 700-lecia powołał wcześniej Radę Młodzieżową Dni Młodości.

Na mieście nie zabrakło także barwnego korowodu, który rozpoczął się w Rynku i ul. Sienkiewicza podążył do amfiteatru, gdzie odbyły się główne imprezy. 

W niedzielę - 12 czerwca - odbyły się z kolei na stadionie w Plantach pokazy modeli samochodowych i pływających, pokaz gimnastyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie. Program artystyczny dała orkiestra z Mühlhausen, estradowy zespół wojskowy oraz kapela ,,Józefiaków znad Prosny". Dużym wydarzeniem dla mieszkańców były też międzystrefowe zawody hippiczne - pokazy sprawności koni i jeźdźców. Atrakcją dla zebranych na stadionie kibiców był pokaz skoków spadochronowych z Aeroklubu Ostrowskiego.

Czerwcowe obchody jubileuszowe miały również akcent religijny. Organizatorzy uzgodnili z władzami kościelnymi i zaplanowali na dzień 13 czerwca wizytę w Pleszewie Prymasa Polski ks. Kardynała Józefa Glempa. Ze względu na uwarunkowania polityczne nie ujęto jednak terminu tej wizyty w opublikowanym miesięcznym programie obchodów, co zostało uzgodnione z miejscowym proboszczem ks. kanonikiem Julianem Badzińskim i kancelarią księdza Prymasa.

W GALERII ZNAJDZIECIE ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z OBCHODÓW 700-LECIA PLESZEWA Z ROKU 1983

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama