reklama

Zebranie w Suchorzewie. "Do naprawy drogi nie ma nikogo, do zepsucia wszyscy"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTemat dróg zdominował zebranie wiejskie w Suchorzewie. Mieszkańcy nie szczędzili ostrych słów wobec koszmarnego stanu trasy powiatowej prowadzącej do Kowalewa. Były jednak też uwagi odnośnie wycinki asfaltu na wyremontowanej całkiem niedawno ul. Madera. Pytano także o transport.
reklama

Zebranie wiejskie w Suchorzewie rozpoczęło się od sprawozdania sołtysa wsi, Dariusza Dryjańskiego, który przypomniał m.in. jak wyglądał 2022 rok na terenie sołectwa.

Odnosząc się do największych inwestycji - w minionym roku na wsi przebudowano gminną ul. Madera, ponadto wykonano drugi etap przebudowy drogi powiatowej wraz z chodnikiem, a urząd w Pleszewie wymienił także lampy na ledowe.

Co się działo w Suchorzewie w roku 2022?

Sami mieszkańcy przeznaczyli ubiegłoroczny fundusz sołecki na utwardzenie tłuczniem dróg gminnych, prace porządkowe w drzewostanie w parku, utrzymanie zieleni w sołectwie, a także niezbędne zakupy związane z utrzymaniem sali wiejskiej w Suchorzewie.

reklama

Jak przypominał sołtys, nie brakowało także imprez.

- W roku 2022 zorganizowaliśmy w sołectwie Dzień Babci i Dziadka - i tu chciałbym zaznaczyć, że tę imprezę organizujemy już od 22 lat. Ponadto koło KGW zorganizowało Dzień Kobiet - opowiadał sołtys Dariusz Dryjański.

To jednak nie koniec, sołtys wraz z radą sołecką zorganizowali na wsi wigilię, nie zabrakło także Dnia Dziecka, ale także organizacji dwóch wycieczek: do Warszawy oraz Szklarskiej Poręby.

Pięknym wydarzeniem były także ubiegłoroczne dożynki w Suchorzewie.

reklama

Warto zaznaczyć, że w minionym roku mieszkańcy wsi zorganizowali się także bardzo w pomoc poszkodowanym w wyniku wichur sąsiadom z gminy Dobrzyca - a dary sołtys wsi w ich imieniu przekazał burmistrzowi Dobrzycy.

Przy tej okazji Dariusz Dryjański dziękował wielu osobom - także imiennie - zarówno za zaangażowanie w pomoc przy zbiórkach czy organizacji wspomnianych wyżej imprez, ale także codzienną pracę.

Sołtys zapraszał ponadto, by korzystać ze świetlicy środowiskowej.

- Świetlica środowiskowa prowadzona jest w naszej sali wiejskiej, serdecznie zapraszam do korzystania, tym bardziej, że przybyło dzieci - mówił Dariusz Dryjański.

reklama

Fundusz sołecki w Suchorzewie na rok 2023

Sołtys wsi przypomniał także plany - związane z wydatkowaniem funduszu sołeckiego na rok 2023. Jak wyliczał, pieniądze pójdą m.in. na utrzymanie zieleni, sali wiejskiej wraz z zakupem niezbędnych materiałów, ponadto zaplanowano w tym roku festyn sportowo-rodzinny, a także utwardzanie tłuczniem dróg gminnych oraz zakup i montaż lampy solarnej. W sumie chodzi o rozdzielenie ok. 47 tys. zł.

Odwieczny problem dróg powiatowych w Suchorzewie

Po sprawozdaniu sołtysa, odbyła się tradycyjna prezentacja sytuacji w Mieście i Gminie Pleszew.

Wiceburmistrz Pleszewa Andrzej Jędruszek opowiedział m.in. o stanie finansuw samorządu, na które rzutują choćby rządowe zmiany w systemie podatkowym, czy ogromne podwyżki cen energii. Przedstawił także zarys najważniejszych inwestycji, które już mają miejsce, i które są planowane.

Po wszystkim rozpoczęto tradycyjną dyskusję, którą - również tradycyjnie - zdominowała kwestia dróg powiatowych.

Mieszkańcy - po raz kolejny, jak czynią to de facto od lat na zebraniach wiejskich - opowiadali o fatalnym stanie m.in. trasy prowadzącej w kierunku Kowalewa. To problem, który wraca każdego roku - zwłaszcza po zimie - piszemy o tym regularnie.

Ludzie ponownie mieli przy tym żal, że na zebranie wiejskie w Suchorzewie nie przybył żaden z przedstawicieli starostwa.

- Dlaczego znów nikogo nie ma? Czy oni są w ogóle zapraszani? - dopytywał jeden z mieszkańców.

Burmistrz wraz z sołtysem odpowiadali, że starostwo każdorazowo jest informowane o zebraniach na wsi.

Sami mieszkańcy nie kryli jednak irytacji - bo jak zaznaczali mimo ich corocznych apeli nic się nie zmienia.

- Rozmawiamy o tym już od lat, ta sprawa podnoszona jest co zebranie. I co? I nic. Powiem szczerze: już chyba lepiej dać na tej drodze znak zakaz wjazdu, niż narażać mieszkańców - mówił o trasie na Kowalew jeden z mieszkańców.

Jak dodawała kolejna osoba, trasa i pobocze co roku są jeszcze bardziej rozjeżdżane m.in. przez ciężarówki. 

- Od czterech lat prosimy o ograniczenie ruchu. Nic się nie zmienia. Do naprawy drogi nie ma nikogo, do zepsucia wszyscy - kwitował jeden z mieszkańców.

Sołtys wsi przyznawał, że wniosek pojawiał się już wcześniej na zebraniach, jednak nie można tu zrobić wspomnianych ograniczeń - choćby ze względu na przedsiębiorców. 

Obecny na zebraniu wiceburmistrz tłumaczył z kolei, że miasto nie ma wpływu na decyzyjność - odnośnie remontu dróg powiatowych.

- Nie możemy zmusić starosty do remontu tej czy innej drogi. Możemy jedynie zadeklarować, że dołożymy jak to ma zawsze miejsce 50 proc. pieniędzy do budowy chodnika przy trasie powiatowej czy 30 proc. do budowy drogi. Na nic więcej nie mamy wpływu - jeśli chodzi o trasy powiatowe. Jestem już na kolejnym zebraniu, na którym słyszę wnioski odnośnie przebudowy dróg powiatowych, mamy tego naprawdę mnóstwo. Za każdym razem po zebraniach robimy jednak listę uwag - zgłaszanych przez mieszkańców, która jest przekazywana do starosty - z państwa wnioskami oczywiście będzie tak samo - odpowiadał wiceburmistrz Andrzej Jędruszek.

Mieszkanka: Wycięli nowy asfalt na ul. Madera

Innym problemem była kwestia wyremontowanej niedawno ulicy Madera w Suchorzewie. Jedna z mieszkanek, która dziękowała za tę inwestycję, wyraziła jednocześnie swój niepokój - w związku z pracami przy wodociągu.

- Tam był nowy asfalt, który został wycięty z powodu robienia przyłącza. Szkoda, że wcześniej nikt o tym nie pomyślał - mówiła do wiceburmistrza.

Ten przyznawał, że wspomniana sytuacja jest dużym błędem, który jest efektem wcześniejszych zaniedbań zakładu wodociągów.

- Zmienił się już dyrektor zakładu wodociągów - a to niestety efekt takiego, a nie innego działania poprzednika. Jeśli był wcześniej wniosek o przyłącze, to obowiązkiem wodociągów jest to wykonać, oni wiedzą jednak zawsze wcześniej o naszych inwestycjach. Efektem takich m.in. działań była zmiana dyrektora, ale już niestety stało się - nie odwrócę tego. To był błąd, ale będą zmuszeni naprawiać ten odcinek, jeśli będzie się to zapadać - wyjaśniał Andrzej Jędruszek, zapewniając, że przyjrzy się jeszcze osobiście wspomnianemu odcinkowi ul. Madera ponownie.

Czy będą nowe autobusy do Suchorzewa?

Jedna z mieszkanek zgłosiła ponadto kłopoty osób bez prawa jazdy - w kontekście m.in. dojazdu choćby do Kowalewa czy Pleszewa.

Jak odpowiadał wiceburmistrz, w powiecie pleszewskim - we współpracy z gminami - trwają aktualnie plany związane ze stworzeniem nowej komunikacji publicznej i utworzenia nowych tras, jednak na dziś wszystko jest jeszcze dopiero na etapie koncepcji - i trudno jeszcze wskazać konkretne kursy autobusów i konkretne miejscowości, przez które będą przechodziły.

W przypadku komunikacji od samego Kowalewa - miasto ma w planach pewne działania, związane z rozszerzeniem w przyszłości kursów miejskich busów. Pisaliśmy o tym wcześniej na naszych łamach.

W GALERII ZNAJDZIECIE ZDJĘCIA Z ZEBRANIA WIEJSKIEGO W SUCHORZEWIE

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama