Reklama

Znaleźli u nas schronienie przed wojną. Ilu uchodźców przebywa obecnie w powiecie pleszewskim?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. ŻP

Znaleźli u nas schronienie przed wojną. Ilu uchodźców przebywa obecnie w powiecie pleszewskim? - Zdjęcie główne

Niemal setka uchodźców z Ukrainy - w zdecydowanej większości kobiety z dziećmi - znalazło schronienie w murach Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie | foto arch. ŻP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Charków, Kijów, Krzywy Róg, Połtawa… To m.in. z tych miejscowości w Ukrainie przybyli uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w powiecie pleszewskim. Jak wygląda aktualnie sytuacja na naszym terenie?

Przypomnijmy: pierwsi uchodźcy zaczęli przyjeżdżać na teren powiatu pleszewskiego już w pierwszych dniach wybuchu wojny w Ukrainie. Po zbrodniczej napaści Rosji na ich ojczyznę, wiele osób właśnie na naszym terenie znalezło schronienie.

Szybko także rozpoczeły się różnego rodzaju działania pomocowe organizowane przez samych mieszkańców, a następnie także działania administracyjne - związane m.in. z rejestracją osób z Ukrainy, którzy do nas przybywali - głównie kobiet z dziećmi.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy w powiecie pleszewskim

Największy przyrost uchodźców z Ukrainy notowaliśmy w powiecie pleszewskim w pierwszej fazie działań wojennych.

- Wówczas zdarzało się, że dziennie rejestrowało się na naszym terenie nawet kilkadziesiąt osób - mówił jakiś czas temu w wywiadzie dla "Życia Pleszewa" starosta pleszewski, Maciej Wasielewski.

Pamiętajmy jednak, że mówimy tylko o tych, którzy się oficjalnie zarejestrowali.

Zgodnie z wcześniejszym zaleceniem wojewody wielkopolskiego, na terenie powiatu pleszewskiego mieliśmy zabezpieczyć w sumie 150 miejsc - w ramach tzw. zbiorowych punktów dla uchodźców: chodziło o OHP w Pleszewie, schronisko w Sośnicy oraz Dom Katolicki w Dobrzycy.

Jak zaznaczają od dawna władze placówki, pomoc będzie udzielana tak długo - jak będzie to potrzebne.

- Jesteśmy instytucją, która wspiera młodzież znajdującą się w trudnej sytuacji. Teraz będziemy też Was wspierać w tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliście. Wyrażam olbrzymie przekonanie, że będzie czas, że spotkamy się w Ukrainie - i będziemy świętować Wasze zwycięstwo - mówił jeszcze w marcu - bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie OHP - dyrektor placówki Krystian Piasecki.

Warto zaznaczyć, że władze OHP dbają, by czuli się oni u nas jak najlepiej. Zorganizowano m.in. wspólne spotkanie w ramach obchodów Świąt Wielkiej Nocy, ponadto dba się o integrację - poprzez wspólny udział w różnego rodzaju wydarzeniach: jak m.in. wspólny polsko-ukraiński Dzień Dziecka na terenie OHP w Pleszewie.

Od początku wojny bardzo pomagają sami mieszkańcy - o czym także piszemy regularnie na łamach zpleszewa.pl oraz "Życia Pleszewa", w działania angażują się także mocno poszczególne samorządy

Ilu uchodźców przebywa obecnie w powiecie pleszewskim?

Jak wygląda obecnie sytuacja związana z liczbą osób przebywających na terenie powiatu pleszewskiego? Sprawdziliśmy dane. Okazuje, liczba ta nie zmienia się specjalnie od ostatnich miesięcy.

Jak informują nas służby wojewody obecnie na terenie powiatu pleszewskiego przebywa 1.110 uchodźców z Ukrainy (stan na koniec września 2022).

Najwięcej - niemal połowa - przebywa w samym mieście Pleszew.

Zgodnie z informacjami z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, jest to zaledwie 1 proc. wszystkich uchodźców przebywających na terenie naszego województwa.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy