Reklama

Co działo się w 2022 roku? Kalendarium najważniejszych wydarzeń [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2022 rok nie należał, niestety, do najłatwiejszych. Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny i szalejąca inflacja - to wszystko wydarzyło się w ciągu 365 dni. Zobaczcie kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku.

W rejonie ul. Marszewskiej w Pleszewie doszło do dużego pożaru budynku wielorodzinnego. Ogień strawił doszczętnie mieszkanie, budynek został wyłączony z użytkowania.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w powiecie pleszewskim po raz 30. Działo się u nas bardzo dużo, a ostatecznie zebrano ponad 200 tys. zł.

Na ul. Piaski samochód osobowy przebił ogrodzenie i wjechał w dom. Jak się ostatecznie okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

Gizałki to spokojna miejscowość. Jednak od końca lutego ludzie zaczęli żyć w strachu w związku z serią pożarów... Ludzie bali się, że grasuje u nich podpalacz.

Zaledwie pół roku po wcześniejszym morderstwie w Pleszewie, doszło do kolejnej, jeszcze bardziej wstrząsającej zbrodni. W głośnej sprawie podwójnego zabójstwa, do jakiego doszło przy Placu Kościuszki w Pleszewie w lutym, zatrzymano ostatecznie 6 osób...

To bez wątpienia była jedna z największych tragedii od lat. Zerwane dachy, naruszone konstrukcje domów mieszkalnych i gospodarczych, powalone linie energetyczne i drzewa. Trąba powietrzna, która przeszła w lutym przez Dobrzycę i Sośnicę, wywołała ogrom zniszczeń. O sprawie pisaliśmy jeszcze przez kolejne miesiące - bo usuwanie skutków zniszczeń trwało bardzo długo

Początek roku to czas tradycyjnych balów maturzystów. Relacjonowaliśmy je na naszych łamach.

Od początku wybuchu wojny mieszkańcy powiatu pleszewskiego organizowali się, by pomóc obywatelom Ukrainy - zarówno tu na miejscu, jak i wysyłając dary w rejon walk. Charków, Kijów, Krzyw Róg, Połtawa… To m.in. z tych miejscowości w Ukrainie – bombardowanych na co dzień przez Rosjan – pochodzą uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w powiecie pleszewskim. Mieszkańcy naszego regionu od pierwszych dni wybuchu wojny w Ukrainie - pokazali swoje niesamowite serca... Pisaliśmy o tym, i wciąż piszemy, na naszych łamach.

Marzec był zdecydowanie miesiącem pań! Imprezy z okazji Dnia Kobiet wypadły naprawdę fantastycznie, a na naszych łamach mogliście obejrzeć m.in. zdjęcia z Pleszewa, Dobrzycy, Sośnicy, czy Kowalewa.

42 km – tyle w pełnym ekwipunku przebiegł strażak - Paweł Milczarek z Dobrzycy. Zrobił to, aby wesprzeć zbiórkę na leczenie małej Jagódki. Towarzyszyło mu ponad 100 osób!

Mieszkańcy gminy Czermin jako pierwsi wyrazili głośno swoje obawy odnośnie potencjalnego przebiegu Kolei Dużych Prędkości przez ich tereny. Sprawę omawiano podczas spotkań, które zorganizował wójt gminy, Sławomir Spychaj.

Po dwóch latach przerwy do Marszewa wróciły Targi - w pełnym wydaniu! Frekwencja była bardzo duża

Nowy rezonans magnetyczny oraz modernizacja zakładu patomorfologii – w tym zakup systemu do diagnostyki genetycznej – to wielomilionowe inwestycje, jakie możliwe były dzięki rządowemu wsparciu.

10 - lecie powstania świętowało Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek”. Z tej okazji organizatorzy zaprosili zebranych w „Kasztanowym Dworze” gości w niezwykłą sentymentalną muzyczną podróż.

4 maja rozpoczęły się egzaminy maturalne. Maturzyści zmierzyli się najpierw z językiem polskim, potem matematyka i językiem nowożytnym. 

W parafiach powiatu pleszewskiego sakrament Pierwszej Komunii przyjmowały dzieci z klas trzecich.  W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli im bliscy: rodzice,  rodzice chrzestni, rodzeństwo czy dziadkowie. Wszyscy, którzy przyjęli tego dnia komunię św. po raz pierwszy, byli bardzo przejęci i nieco zestresowani, ale przede wszystkim bardzo radośni.

Szkoła w Marszewie świętowała  swoje 65-lecie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą św. dziękczynną, której przewodniczył ks. prałat Henryk Szymiec oraz częścią oficjalną w auli szkoły.

Olimpiada PPL to duże wydarzenie sportowe, które od lat jest tradycyjnym punktem w wykazie miejskich imprez. Przez ostatnie dwa lata zawody nie odbywały się z powodu pandemii, teraz jednak wróciły - i to z przytupem. W zmaganiach udział wzięły 24 drużyny. 

Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości Grab działa prężnie od ponad 60 lat. Organizacja zrzesza aktywne kobiety, które kultywują tradycję i historię. Mało tego - pokazują - jaką radość dają pasje, zainteresowania i działalność na rzecz lokalnej społeczności. 

Placówka Poczty Polskiej przy ul. Poznańskiej w Pleszewie zmieniła swoją lokalizację. Została przeniesiona na ul. Wojska Polskiego 35 c. 

Do Gołuchowa po przerwie spowodowanej pandemią - wróciła wielka impreza, czyli Noc Świętojańska. Gwiazdą wieczoru był zespół Big Cyc. Publiczność dopisała!

Odpust w Tursku to prawdziwa tradycja. Wierni jak co roku - podążają do wsi pieszo, rowerami i autami – by modlić się przed cudownym obrazem, który według podań w niezwykły sposób miał „przybyć” do Turska 9 czerwca 1764 roku, w wigilię zielonych świątek.

Boże Ciało jest uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu - Ciała i Krwi Pańskiej. W powiecie pleszewskim w parafiach zaplanowano tradycyjne procesje.

Festyn Nocy Świętojańskiej w gminie Gizałki zorganizowany był w tym roku w nieco innej formie niż dotychczas. Przede wszystkim była to impreza darmowa. Gwiazdami wieczoru byli Discoboys i zespół Power Play.

Pleszew American Cars Festival zorganizowano w naszym mieście po raz pierwszy. Na placu CKiW OHP, ale nie tylko, na fanów samochodów czekały nie lada gratki.  Na zlot do Pleszewa przyjechali właściciele amerykańskich aut z całej Polski - m.in. Leżajska, Warszawy, Opola czy Bydgoszczy. Łącznie w naszym mieście zjawiło się ponad 100 samochodów, których nie można oglądać na co dzień na polskich ulicach. Impreza przyciągnęła wielu widzów i wywołała bardzo entuzjastyczne reakcje. 

OSP Szymanowice to najstarsza jednostka w gminie Gizałki i jedna z najdłużej działających w regionie. W ubiegłym roku druhowie świętowali 120-lecie powstania. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w miejscowym kościele. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy przeszli na plac przy Ośrodku Kultury, gdzie czekała na nich część oficjalna, którą rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Włościanek. Nie zabrakło medali, odznaczeń, życzeń i gratulacji od zaproszonych gości, ale specjalne podziękowania wręczali też gospodarze. Specjalne jubileuszowe statuetki trafiły do kilkudziesięciu osób. 

W Kucharach odbyła się kolejna edycja Zlotu Starych Ciągników. Na przybyłych czekało wiele atrakcji. Uczestnicy zlotu podziwiać mogli ciągniki marek takich jak Ursus, Zetor czy SFV – chociaż jeśli idzie o ilość, to zdecydowanie królowały te pierwsze. W trakcie imprezy widzowie mogli oddawać głosy na najlepszy model. Na miejscu znajdowały się też zabytkowe motocykle. Wielu przybyłych obejrzało efektowny pokaz młócenia młocarnią.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła preferowany wariant przebiegu drogi ekspresowej S11. Zgodnie z nim, w okolicy Pleszewa mogą być trzy zjazdy w rejonie Kotlina, Dobrzycy i południowej części Pleszewa. 

„Akademia pana Kleksa” – kultowa książka autorstwa Jana Brzechwy doczekała się kolejnej ekranizacji. Część scen podobnie jak 40 lat temu była kręcona w Gołuchowie.

W Gizałkach odbyły się uroczystości z okazji 90-lecia miejscowego OSP. W trakcie polowej mszy świętej dokonano poświęcenia cennego, odnowionego sztandaru jednostki z 1938 r.

W 1982 r. - uroczyście otwarto szpital przy Poznańskiej w Pleszewie. Z tej okazji w minionym roku placówka świętowała jubileusz. Na jej 40. urodzinach nie zabrakło ważnych gości oraz byłych i obecnych pracowników. W szczególny sposób uhonorowano Edwarda Horoszkiewicza, odsłaniając na jego cześć pamiątkową tablice. Można było też obejrzeć interaktywną wystawę "Pleszewski szpital w fotografii".

Przy okazji jubileuszu szpitala oficjalnie otwarto też w Pleszewie ulicę imienia Edwarda Horoszkiewicza. Ta de facto istniała już od roku - kiedy to podczas sesji rady miasta podjęto stosowną uchwałę honorującą postać tego niezwykle zasłużonego dla miasta i powiatu lekarza.

Straż miejska w Pleszewie istnieje od 1992 roku. Dokładnie 24 kwietnia 1992 roku ówczesny burmistrz Pleszewa wydał okólnik – nr 4/92 – który ustanawiał straż miejską jednostką administracyjną miasta. Jak podkreślano wówczas „straż miejska jest umundurowaną formacją utworzoną w celu wykonywania czynności administracyjno-porządkowych, ochrony porządku, utrzymania estetyki w mieście, kontroli stanu strefy komunalnej”. Oficjalnie jednostka została powołana kilka miesięcy później - 13 lipca 1992 roku. Po przeszkoleniu w ówczesnej Komendzie Rejonowej Policji, złożeniu ślubowania wobec burmistrza, rozpoczęła wykonywanie czynności w terenie – stało się to dokładnie z dniem 10 września 1992 roku. Pierwszym komendantem 3-osobowej wówczas formacji został Jan Lisiecki.

To była już 21. edycja gołuchowskich Dni Ogrodnika. Na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zorganizowano liczne konferencje i seminaria. Wręczono też statuetki „Wzorowego Ogrodnika”. Wydarzenie trwało w sumie dwa dni.

W gminach Dobrzyca, Pleszew, Czermin i Gołuchów odbyły się konsultacje społeczne z przedstawicielami CPK. Ci zaprezentowali cztery warianty przebiegu nowej kolei. Żaden z nich nie spotykał się z jednogłośną akceptacją mieszkańców i włodarzy naszych gmin. Zburzone domy, podzielone pola, poprzecinane miejscowości – to wizja, która budzi stanowczy sprzeciw w powiecie pleszewskim.

Bank Spółdzielczy w Pleszewie świętuje 160-lecie. Oficjalna uroczystość, na którą przyjechało wielu gości, odbyła się w restauracji Bax. To był wieczór pełen serdeczności, pięknych wspomnień i momentów wzruszenia

PAŹDZIERNIK

Jubileusz KGW Karminek 

Koło Gospodyń Wiejskich w Karminku świętowało swoje 60-lecie. To była piękna uroczystość. Było wielu gości, prezenty oraz oczywiście dużo ciepłych słów i życzeń dla członkiń organizacji.

Ponad 400 uczniów i przedszkolaków zjawiło się na pleszewskim rynku, żeby na fantomach i pluszakach przeprowadzić symulację resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcja odbywała się w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca oraz większego przedsięwzięcia zorganizowanego przez miasto pn. „Razem dla życia i zdrowia!”. Tego dnia otwarto też w Pleszewie Trakt Światowego Dnia Roweru.

Minęły trzy lata od otwarcia Zajezdni Kultury w Pleszewie. Instytucja przez miniony czas zorganizowała setki różnorodnych wydarzeń - koncertów, spotkań, warsztatów czy zajęć - przyciągając kilkaset tysięcy odbiorców. 

Katolicki Dom Sierot w Pleszewie ma już 150 lat. Z tej okazji w placówce odbyło się uroczyste spotkanie, na którym przypomniano historię tego ważnego miejsca.

Adam Spychała, strażak pochodzący z gminy Dobrzyca, jako pierwszy w historii Polak stanął na podium Mistrzostw Świata Firefighter Combat Challenge w kategorii indywidualnej OPEN.

Zapasy tabletek jodku potasu trafiają do gmin powiatu pleszewskiego. W razie zagrożenia atomowego - mają być one rozdawane mieszkańcom, żeby zminimalizować dla organizmu skutki ewentualnego skażenia radioaktywnego.

Uroczyste obchody 11 listopada odbyły się we wszystkich gminach naszego powiatu. Było m.in. składanie kwiatów pod pomnikami, śpiewanie pieśni patriotycznych oraz występy orkiestr.

Po wielu latach starań, o których pisaliśmy na naszych łamach, szkoła podstawowa w Żegocinie otrzymała imię oraz sztandar. Patronami placówki zostali Powstańcy Wielkopolscy.

W Polskich Olędrach, w gminie Dobrzyca, doszło do tragicznego pożaru budynku mieszkalnego. Życie straciła w nim 88-letnia kobieta. Jej syn w jednej chwili stracił matkę i dach nad głową. Pomogli mu mieszkańcy wsi.

Odbyła się pierwsza edycja Bana Film Festiwal. W Pleszewie można było zobaczyć 21 niezależnych polskich produkcji. Nagrodę główną publiczność przyznała reżyserowi Adrianowi Apanelowi za film „Stancja”. Poza tym na terenie dawnej zajezdni Tadeusz Szczepański – pochodzący z Pleszewa profesor łódzkiej „filmówki”, historyk filmu i krytyk – odsłonił tabliczkę ze swoim nazwiskiem. Tym samym otworzył w naszym mieście Galerię Zasłużonych dla Sztuki Filmowej.

Wszystkie gminy z powiatu pleszewskiego przygotowują się do sprzedaży węgla po cenie preferencyjnej. Chętnych, żeby go kupić jest wielu – pod koniec listopada w całym powiecie złożono niemal 2,9 tys. wniosków.

Ośrodek Kultury w Żegocinie - już od 35 lat - promuje lokalnych artystów i dba o kultywowanie tradycji. Podczas uroczystości jubileuszowych nie brakowało życzeń, ale też wzruszających wspomnień. 

60. jubileuszowa edycja Rajdu Barbórka przeszła do historii. Podczas jednej z największych imprez motoryzacyjnych w kraju, która na przestrzeni sześciu dekad zyskała już miano kultowej, wystąpili przedstawiciele WRC Pleszew - Łukasz Borowski i Jakub Gerber. Zajęli 16. pozycję w klasyfikacji generalnej na aż 131 załóg!

W powiecie odbywają się wydarzenia z okazji Mikołajek i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia – spotkania, kiermasze i koncerty. Tłumy zjawiły się na tradycyjnym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Gołuchowie. Koło Pszczelarzy z Pleszewa zorganizowało też w naszym mieście pierwszy Kiermasz Świętego Ambrożego.  

Sala w Tursku została oficjalnie otwarta. Inwestycja rodziła się w bólach – ale opłaciło się. Zmodernizowany obiekt robi wrażenie. 

Z okazji świąt Bożego Narodzenia w całym powiecie odbyły się spotkania wigilijne i jasełka. Relacjonowaliśmy je na naszych łamach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy